J 15,12-17
12 To jest moje przykazanie, abyście się tak wzajemnie miłowali, jak ja was umiłowałem. 13 Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swe odda za swoich przyjaciół. 14 Wy będziecie moimi przyjaciółmi, jeśli spełniać będziecie, co ja wam nakazuję. 15 Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co jego pan czyni. Was natomiast nazwałem przyjaciółmi, bo wszystko, co usłyszałem od mojego Ojca, oznajmiłem wam. 16 Nie wy mnie wybraliście, lecz ja was sobie wybrałem i powołałem was do tego, abyście szli i wydawali owoc i by owoc wasz trwał, tak że o cokolwiek poprosicie Ojca w imię moje, da wam. 17 To wam nakazuję, abyście się wzajemnie miłowali.
 
Komentarz
    Po przykładzie miłości ukazanej w umyciu nóg i odpowiadaniu na pytania uczniów, teraz Jezus wyjaśnia im potrzebę miłości wzajemnej. Jezus pokazał im nie tylko wzór miłości, lecz także przykład przyjaźni i służby. Mogą siebie akceptować, ufać sobie i służyć.

Przykazanie to "polecenie, rozkaz, nakaz; przepis". Przykazanie to "wskazówka, określająca sposób robienia czegoś".
Przykazanie Jezusa Chrystusa, to nie dekalog. Przykazanie Jezusa to bardziej wskazówka, pomoc, drogowskaz, niż przepis Prawa.
Przykazanie Jezusa Chrystusa, to wskazanie na to, w jaki sposób On żył - "tak jak Ja was umiłowałem", "tak jak Ja". To wszystko, co pomaga naśladować Jezusa.

    Przykazanie trzeba najpierw przyjąć z wiarą i z przekonaniem, że taka wskazówka jest nam potrzebna. Następnie trzeba pomyśleć nad sposobem jej wykonywania.
Bo w przykazaniu zawarta jest właściwa dla woli Bożej mądrość Boga i duchowe znaczenie Jego oczekiwań.

    Przykazanie jest skierowane bardziej do kogoś, kto chce służyć Bogu, niż do kogoś, kto musi coś wykonać. Miłość jest lepsza niż przymus.

    Miłość "agapeo" jest bezwarunkowa - "miłuję, bo tak chcę". Przyjaźń "fileo" bywa warunkowa - "kocham, bo czegoś oczekuję". Miłość zmienia ludzi i zmienia relacje pomiędzy ludźmi. Miłość pomiędzy wierzącymi buduje wspólnotę Kościoła.

    Uczniowie nie zostali wybrani do zaszczytów i chwały ziemskiej, lecz aby ciężko pracowali: szli, wydawali owoc i pracowali, aby owoc trwał.
Jeśli nie będzie miłości pomiędzy nimi, nie będzie owocu nawrócenia i wiary w narodzie izraelskim i innych narodach.