J 16,16-20
16 Już niedługo, a więcej oglądać mnie nie będziecie, i znowu niedługo, a zobaczycie mnie". 17 Niektórzy z Jego uczniów mówili między sobą: "Co znaczy to, co nam mówi: "Już niedługo, a oglądać mnie nie będziecie, i znowu niedługo, a zobaczycie mnie"? Oraz to: "Idę do Ojca"?" 18 Pytali też: "Co znaczy to, co mówi: "Niedługo"? Nie wiemy, co ma na myśli". 19 Jezus zauważył, że chcieli Go zapytać, więc odezwał się do nich: "Zastanawiacie się między sobą nad tym, że powiedziałem: "Już niedługo, a oglądać mnie nie będziecie, i znowu niedługo, a zobaczycie mnie"? 20 O tak, zapowiadam wam, że wy płakać i lamentować będziecie, a świat będzie się cieszył; wy udręk doznawać będziecie, lecz udręki wasze w radość się zamienią.
 
Komentarz
    Podczas wyjaśniania roli Ducha Świętego wróciły pytania. Uczniów zaskoczyło dwukrotnie wypowiedziane przez Jezusa słowo "niedługo, chwila", czyli, wkrótce, niebawem.

    Po wyjaśnieniu roli Ducha Świętego pozostała jeszcze odpowiedź na inne pytanie. Jeśli Jezus jest Synem Boga, i już Go nie zobaczą, to kogo zobaczą wkrótce. Widzieli Jezusa, Ducha Chrystusowego zobaczą oczami, czy doświadczą przez wiarę?

    Uczniowie nie zrozumieli, dokąd idzie Jezus, skoro wkrótce wróci, czy już idzie do Ojca. Uczniowie próbują odkryć zdarzenia najbliższych dni. Ale Jezus chroni swoich uczniów przed wydłużeniem czasu ich próby.

    Uczniowie zostaną wypróbowani na wiele sposobów. Podczas aresztowania Jezusa, również oni mogliby zostać pozbawieni wolności. Po pogrzebie Jezusa zamknęli drzwi w obawie, że również po nich przyjdą.

    Świat religijny po aresztowaniu Jezusa i wyroku skazującym Piłata odniesie krótkie zwycięstwo. Świat religijny nie uzyska jednak radości, radość będzie trwałą cechą uczniów po niedługiej udręce.

    Po zmartwychwstaniu Jezus powróci do uczniów, by obdarzyć ich życiem wiecznym, czyli zbawieniem i w swoim Duchu pozostać z nimi na zawsze.