|
Mt 9,36 - 10,8
|
|
36 Patrząc na tłumy, wzruszył się z ich powodu, bo byli strudzeni i leżeli jak owce nie mające pasterza. 37 Powiedział wtedy do swoich uczniów: "Żniwo wielkie, a robotników mało. Proście więc Pana żniwa, aby do swojego żniwa posłał robotników". 38 ??? 1 Przywołał swoich dwunastu uczniów i dał im władzę nad duchami nieczystymi, aby je usuwali i leczyli każdą chorobę i każdą niemoc. 2 Imiona dwunastu apostołów są te: pierwszy - Szymon, nazywany Piotrem, i Andrzej, jego brat; Jakub, [syn] Zebedeusza, i Jan, jego brat; 3 Filip i Bartłomiej; Tomasz i Mateusz poborca; Jakub, [syn] Alfeusza, i Tadeusz; 4 Szymon Kananejczyk i Judasz Iskariota, ten właśnie, który Go wydał. 5 Tych dwunastu wysłał Jezus i nakazał im, mówiąc: "Na drogi pogan nie idźcie i nie wchodźcie do miast Samarii. 6 Idźcie raczej do zabłąkanych owiec domu Izraela. 7 Idźcie i głoście, mówiąc: "Już blisko jest królestwo niebieskie". 8 Uzdrawiajcie ogarniętych niemocą, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych, usuwajcie demony. Za darmo otrzymaliście, darmo dajcie.
|
Po Kazaniu na Górze w dziesięciu znakach i cudach opisanych w rozdziałach od 8 do 9 Ewangelii według Mateusza Jezus zapanował nad trądem, niewolnictwem, gorączką, burzą, opętaniem przez demony, paraliżem, śmiercią, krwotokiem, ślepotą i zaniemówieniem.
Jezus kończy okres samodzielnej służby. Uczył ich jak mający władzę, a nie jak ich uczeni w Piśmie. Objawił w znakach i cudach moc Boga. Wielu świadków tych wydarzeń uwierzyło w Niego, że pochodzi od Boga.
Służbę Jezusa w tym okresie opisują cztery elementy służby misyjnej:
- Jezus obchodzi wszystkie miasta i wsie. Wcześniej diabeł proponuje Mu poddanie ludzi i narodów, jeśli Jezus odda jemu pokłon. Jezus wybiera ciężką pracę, służbę niewolnika, którą rozpoczyna przed świtem, a kończy późnym wieczorem. Drogi przemierza raczej pieszo. - Uczy w ich synagogach, - Głosi ewangelię o królestwie, - Uzdrawia ludzi z chorób i niemocy.
Służbę Jezusa w tym okresie opisuje jeden cel: Jezus zaprasza wszystkich do wejścia do swojego królestwa, do uczestnictwa w zbawieniu, do bycia z Nim, do poddania się miłości Boga.
Owoce tego okresu zostały nazwane "wielkim żniwem". Wielkie żniwo to odpowiedź wielu ludzi na wezwanie do wejścia do królestwa Bożego, to uwierzenie w to, że Jezus Jest Synem Bożym, że spotkali w swoim życiu tego samego Boga, którego nazywają "Ojcem", a teraz widzą Go jako Syna".
Większość ludzi pozostaje jednak bez opieki jaką otoczył Jezus mieszkańców Galilei. Pomimo tego, że działa tam wielu urzędowych pasterzy Izraela, Jezus mówi o swoich rodakach, że są jak owce nie mające pasterza. Pasterz karmi, leczy i ratuje zgubione owce. Pasterz nie jest właścicielem owiec.
Jezus pokazał swoją miłość i troskę o dzieci Boże. Teraz wysyła apostołów do wykonywania samodzielnej służby w odnajdywaniu zagubionych owiec domu Izraela. Odnajdą tych, których poruszyły słowa i moc Jezusa.
Uczniowie Jezusa są już gotowi do przejęcia celu i metody służby Jezusa za swoje. Jezus wysyła ich i mówi do nich: idźcie, głoście, uzdrawiajcie.
Muszą nauczyć się głoszenia ewangelii za darmo. Ich potrzeby życiowe i koszty służby zostaną zaspokojone w inny sposób.
Najpierw muszą nauczyć się głoszenia ewangelii wśród ludzi swojego narodu. Do innych narodów pójdą po Zesłaniu Ducha Świętego.
Jezus już nie jest sam w służbie misyjnej. Pierwsze kroki w tej służbie stawiają Jego uczniowie.
|