|
Mt 12,38-42
|
|
Mateusz w rozdziale 12 pokazuje początki otwartych sporów pomiędzy Jezusem a przedstawicielami przywódców i nauczycieli religijnych. Jezus nie jest wrogiem Tory ani szabatu, sprzeciwia się jedynie rozbudowaniu prawa szabatu, gdzie w mnogości ludzkich przepisów ginie słowo Boże.
Przywódcy podjęli decyzję o zabiciu Jezusa, a Jezus odpowiadając im wyjaśnił, że odrzucając zbawienie grzeszą przeciwko Duchowi Świętemu, który świadczy o Nim.
Jakaś grupa przywódców oczekuje od Jezusa, że wykaże się wobec nich jakimś znakiem, który ich do Niego przekona. Czy jest coś, co może ich przekonać? Czy dotąd było za mało znaków, cudów i słów?
Odtąd będzie już mniej publicznych uzdrowień. A pod koniec ziemskiego życia Jezusa pojawi się jeszcze jeden wielki znak Jonasza, śmierć a potem zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
Kiedy Jezus mówi o znaku to myśli o czymś, co prowadzi ludzi do zrozumienia i uwierzenia. To może być znak rozpoznawczy, ostrzegawczy, zapowiadający coś, jakaś wskazówka.
Król i mieszkańcy pogańskiego miasta Niniwa, wyciągnęli wnioski z tego, co usłyszeli od proroka Jonasza. Poganie z Niniwy odkryli prawdę o sobie i ją uznali. Król Niniwy powiedział: „Kto wie, może się odwróci i ulituje Bóg, odstąpi od zapalczywości swego gniewu, a nie zginiemy?"
Królowa Etiopii, Saba, wyciągnęła wnioski z tego, co usłyszała od króla Salomona. Jako poganka poszukiwała mądrości i znalazła ją w mądrości Bożej wypowiadanej przez króla Salomona. Saba powiedziała: „Niech będzie błogosławiony Pan, Bóg twój, za to, że ciebie upodobał sobie, aby cię osadzić na tronie Izraela; z miłości, jaką żywi Pan względem Izraela, ustanowił ciebie królem dla wykonywania prawa i sprawiedliwości."
To poganie, którzy się nawrócą do Boga i uwierzą, że tylko On jest ich Zbawicielem, którzy zmienią swoje życie kierowani mądrością Boga, będą Bożym dowodem przeciwko tym, którzy nie uwierzyli, pomimo że widzieli chwałę Syna Bożego na własne oczy.
Mądrość Jezusa jest większa od mądrości Salomona, a znak Jezusa jest większy od znaku Jonasza. Teraz dzieje się coś więcej niż w przeszłości.
|